Drugi udany zabieg replantacji twarzy i czaszki w gliwickim Centrum Onkologii


Przeprowadził go zespół prof. Adama Maciejewskiego, a młoda kobieta czuje się już dobrze. Anna uległa wypadkowi 24 września 2016 r.  Mieszka w okolicach Głogowa, a do zdarzenia doszło, gdy przechodziła obok maszyny. Zahaczyła rękawem swetra o walec, ten wciągnął część ubrania razem z długim "końskim ogonem". Doszło nie tylko do zerwania skalpu, ale i uszkodzeń wielonarządowych, m. in. złamań otwartych ręki i nogi.

Kobietę przewieziono do Wrocławia, tam dyżuruje w trybie ostrym klinika specjalizująca się w replantacjach, ale po konsultacjach przetransportowano ją - samolotem - do Gliwic. 

Podobnie, jak w poprzednim przypadku i tu wcześniej skutecznie schłodzono oraz przygotowano do transportu i zabiegu oderwane powłoki twarzoczaszki. - Liczył się oczywiście czas: szybka decyzja lekarzy we Wrocławiu, bardzo dobra diagnostyka i równie szybki transport - to kluczowe przy takich złożonych operacjach - mówił na konferencji prasowej prof. Maciejewski.

Prof. Mirosław Dobrut zauważył, że Centrum Onkologii, jako ośrodek kliniczny, nie przyjmuje przypadków urazowych, tzn. nie dyżuruje w trybie ostrym, gdyż nie taka jest  jego rola. Niemniej jednak podjęło się tego zadania ze względu na zagrożenie pacjenta. 

- Mieliśmy także pewne doświadczenie w tej kwestii. Wydaje się, że decydujący był również cel poznawczy, który jest nie do przecenienia - chodzi o wydłużenie czasu od zabezpieczenia replantu do momentu przeprowadzenia operacji. Dziś już wiemy, że może on "przebywać" poza organizmem do 8 godzin - wyjaśnia prof. Dobrut.                                      

Dotąd przyjmowano, że replantowanie będzie skuteczne, jeśli upłynie nie więcej niż 4 do 5 godzin od wypadku do operacji. W Gliwicach przekroczono tę granicę o 2 godziny. Działanie zespołu prof. Maciejewskiego okazało się nowatorskie pod względem medycznym i przełomowe w postępowaniu klinicznym.

Pierwszym przypadkiem była 26-letnia Barbara. Wiadomość o zdarzeniu chirurdzy z Gliwic otrzymali 2 sierpnia 2016 r. wieczorem i w pół godziny zebrali zespół. Do wypadku doszło tego samego dnia w Lędzinach: podczas prac polowych maszyna z impetem wciągnęła część włosów, zrywając skalp, skórę na czole, w okolicach uszu, nosa, karku i szyi, uszkadzając mięśnie.  

Lekarze z pogotowia i oddziału ratunkowego sosnowieckiego szpitala św. Barbary zareagowali błyskawicznie, ratując pacjentkę i skalp. Niestety, dwa ośrodki zajmujące się takimi zabiegami odmówiły jego przeprowadzenia, dlatego lekarze z Sosnowca skontaktowali się z zespołem prof. Adama Maciejewskiego, a ten niemal natychmiast podjął decyzję o operacji.

Zabieg trwał ok. 8 godzin, przeprowadzało go pięciu chirurgów z zespołu rekonstrukcyjnego, dwóch anestezjologów i cztery instrumentariuszki. Pracowały dwa zespoły: pierwszy zajmował się łączeniem licznych naczyń biorczych, drugi - preparowaniem tkanek  i żył z amputowanej skóry głowy.  

Był to jeden z największych w świecie zabiegów, a pacjentkę we wrześniu wypisano ze szpitala. Pani Barbara była też na październikowej konferencji. Jej twarz wygląda bardzo dobrze, a zapytana, czy się sobie podoba i jak się czuje, odpowiedziała, że jest dużo lepiej. Anna i Barbara podkreślały: wciąż jest ciężko i potrzeba czasu, by oswoić się z sytuacją i wyglądem.      

Chirurdzy podkreślali wyjątkowość zabiegu. Polegała ona nie na samej replantacji, a na tym, że zmieniła się granica czasowa. Na naszych oczach, w oparciu o indywidualne leczenie, dokonał się postęp  w medycynie, o  który w dzisiejszych czasach, przy tak dynamicznym rozwoju medycyny, niezwykle trudno. 

Lionel Messi celebrates with Leandro Paredes after Argentina advanced to another World Cup Final.

https://vk.com/@streamsepuluh-voir-film-one-piece-film-red

https://vk.com/@voir_films10-voir-film-one-piece-film-red

https://vk.com/@voir_films10-one-piece-film-red-vf

https://vk.com/@voir_films10-films-voir-one-piece-film-red-2022-francais-gratuit-et-vf

https://ide.geeksforgeeks.org/a4eee765-343e-4bfd-a876-ff9706bca723

https://rextester.com/NOIXL49812

https://geany.org/p/1BcXY/

https://tech.io/snippet/r7olg2o

https://pastelink.net/xsm6yq4r

https://challonge.com/id/jrwwokrl

https://dotnetfiddle.net/chvapF

https://www.onlinegdb.com/edit/X44XJtVx_

https://telegra.ph/yuerbgvev-12-12

https://bitbin.it/0suVUvAb/

https://backlinktool.io/p/l4G95q0h8rhGwsKUmFCM.html

https://rentry.co/iuqmh

https://justpaste.me/4lUq

https://www.pastery.net/pjjakj/

https://yamcode.com/ncgtrrd2eq

https://ctxt.io/2/AAAQ88OZFw

https://pasteio.com/xu0vJWblIW2p

https://paste.feed-the-beast.com/view/b0c90c4d

https://etextpad.com/gisxb8rbhj

http://ben-kiki.org/ypaste/data/62186/index.html

https://jsfiddle.net/liweniji/4nf5mvha/

https://paiza.io/projects/z0_4Gflcx_EJll2tJWcoGQ?language=php

https://ideone.com/h6t3BN

http://pastebin.falz.net/2475837

https://paste.awesom.eu/ueirgb/JoHN

https://notes.io/qbnaa

https://jsitor.com/7PUe23yqNz

https://p.teknik.io/H1vUI

https://paste.toolforge.org/view/7434903c

https://muckrack.com/tewak-deui/bio

https://party.biz/blogs/117196/189627/one-piece-film-red-streaming-vf

https://articlepedia.xyz/one-piece-red-film-complet-vf/

https://hackmd.io/@sRApV350RAOIu6j3aDPALw/H10UV1Bdj

Komentarze